Evlilik ve Aile Danışmanlığı

Evlilik ve Aile Danışmanlığı

Evlilik öncesi bireysel ve çift danışmanlığını da içine alan Evlilik ve Aile Danışmanlığı, evlilik öncesi bireylerin kendilerini her yönden tanımalarına, partnerini tanımasına, ilişkide çıkabilecek birçok sorunun çözümü için farkındalık kazanmalarına, çiftlerin iletişim becerilerini geliştirmelerine, çatışma çözme yöntem ve becerilerinin gelişimine yardımcı olur. Evlilik danışmanlığı, yaşadıkları evlilik ilişkileri için endişe eden, ayrılığı düşünen, evlilik ilişkilerinin kalitesini artırmak isteyen çiftlere yardımcı olmak için verilen profesyonel bir yardımdır.

Evlilik danışmanı, yaşadıkları evlilik ilişkileri için endişe eden, ayrılığı düşünen, evlilik ilişkilerinin kalitesini artırmak isteyen çiftlere yardımcı olabilir. 

Evlilik Danışmanlığına Hangi Durumlarda Başvurulur?

Uzman bir kişiden evlilik danışmanlığı alma vakti gelmiş demektir.

Evlilik Terapisine Kimler katılır?
Aile Danışmanlığı

Aile danışmanı yakın ilişkide olan insanların birbirlerine yardımcı olabilmelerine yardımcı olur. Aile terapisi sürecine aile bireyleri dışında yakın ilişkide bulunulan bireyler de katılabilir.

Psikolojik hastalık belirtileri sadece bir kişide görülmüş olsa dahi, aile danışmanları bireyi bulunduğu sosyal çevre içinde değerlendirir.

Aile Danışmanlığı Hizmetine Hangi Durumlarda Başvurabilirsiniz?

Kimi aileler bu durumlarla daha rahat baş edebilirken, kimileri ise bu tip aile krizlerini aşabilmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Çoğunlukla aile bireylerinden ya da eşlerden yalnızca biri terapiye katılır. Fakat terapide bulunmayan ve değişme motivasyonu olmayan aile bireyini değiştirmeye çalışırlar. Oysaki terapide olmayan biriyle çalışılamaz. Terapide kimin değişme motivasyonu varsa onunla çalışılır. Ancak sizin kendinizde yapacağınız değişiklikler başkalarında da değişikliğe sebep olabilir.