Mesleki Rehberlik ve Danışmanlık

Mesleki Rehberlik ve Danışmanlık

İnsanın özünü gerçekleştirmesi, ekonomik özgürlüğünü kazanması ve toplumda saygın bir yer edinmesi için niteliklerine uygun bir meslek sahibi olması gerekir. Kişinin kendine uygun bir mesleği bulabilmesi çok küçük yaşlarda başlar. Bir yandan yeteneklerini, ilgilerini ve değerlerini tanıma, diğer yandan toplumdaki eğitim ve iş seçeneklerini araştırma çabaları ile sürer ve zaman zaman verilen kararlarla gerçekleşir.

Mesleki Rehberlik ve Danışmanlık Terapisi Neden Önemlidir?

Bilim ve teknolojideki hızlı değişim tek bir meslekle ömrü tamamlama devrini kapatmıştır. Meslek seçimi kararı tesadüflere bırakılarak verilebilecek bir karar değildir. İnsan hayatının en önemli seçimlerinden ikisi iş ve eş seçimidir. İş seçimi eş seçiminden de önce gelmektedir çünkü bireylerin büyük çoğunluğu eş seçimini de iş çevresinden yapma eğilimindedir. Kişinin ortalama kırk yıl icra edeceği bir meslek için yetenek, ilgi ve değerlerine uygun bir meslek tercihi yapması çok önemlidir. Bunun için bir psikolojik danışman yardımı almak gerçekçi ve daha sağlıklı mesleki tercih yapmanızı sağlayacaktır.

Lise, lisede alan dal seçimi, üniversite ve üniversite bölüm seçimleri hem öğrencilerin hem de ailelerin seçmekte zorlandığı en önemli tercihlerden birisidir. Lise alan bölüm tercihleri, üniversite bölüm tercihleri kişinin hayatında yapacağı önemli seçimlerdir. Bu seçimler öyle tesadüflere bırakılarak yapılabilecek tercihler değildir. Bireyin ilgi, yetenek ve değerleri göz önüne alınarak, bir psikolojik danışman yardımıyla yapılması sağlıklı ve doğru tercih için olmazsa olmazlardandır.