LGS Sonuçları Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Haziran 2019’da yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları ile ilk kez “Merkezi Sınav Değerlendirme Raporunu da yayımladı.

Rapora göre bu yıl LGS sınavına 1 Milyon 29 Bin 555 öğrenci katıldı. 565 öğrenci sınavda tüm sorulara doğru cevap vererek tam puan aldı. Geçen yıl ki sınavda 18 öğrenci 500 tam puan almıştı. Raporda 66 farklı ilden tam puan alan öğrencilerin olduğu bilgisi var. Öğrencilerin (% 12,87’si) 400-500 aralığında puan aldı. Merkezi sınav puanı dağılımında, öğrencilerin en yoğun (% 46,47) bulunduğu aralığın 200-300 olduğu görülüyor.

Sorular Nasıldı?

Abbas Güçlü ’nün ifadesiyle kolaydı ki, ortalamalar yükseldi. Ama görünen o ki, bu öğrencilerin çok da işine yaramayacak.

Bir velinin tespiti “Geçen yıla göre 1,65 lik dilimde olan oğlum bu yıl 5.75 lik dilimde sınavı herkes mi yaptı? Yoksa sınava giren öğrenci mi arttı?

Anlaşılan o ki bu yıl doğru cevaplanan soru sayısı geçen yıla göre daha yüksek ancak yüzdelik dilim içerisindeki yeri çok düşük. Bu yüzden okullara giriş daha zor olacak gibi görünüyor!

Kimler Hangi Okula Girebilir?

Okula yerleştirmelerde öğrencilerin yetenek, ilgi ve kişilik özelliklerine göre tercihler yapılması elbette öncelikle dikkate alınması gereken durumdur. Sınavla öğrenci alan okullara yerleşmede 400-500 puan aralığındaki yüzdeye göre (%12,87) dikkate alındığında 120 Bin 870 öğrencinin olduğu görülüyor. 400 puanın altında kalan öğrencilerin sınavla öğrenci alan okullara yerleşme oranının düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ama ümitsiz de olmamak lazım. Tecrübeyle sabit, tercihlerde birçok faktör okula yerleşmeye etki edebilmektedir.

Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim, sınava giren aday sayısının 100’e bölünmesidir. Sınava 1 Milyon 29 Bin 555 aday girdiği için her yüzdelik dilime 10 bin küsur öğrenci düşüyor. Yani yüzde 5’lik dilimdeyseniz, ilk 50 bin içindesiniz anlamına geliyor. Bir de bindelik dilimler var ki, onlar da 0.20, 30 gibi sıralanıyor. Yani 0.20 demek, ilk 2 bin demektir. Yani yüzdelik diliminizi, 10.00 ile çarparak yaklaşık sıranızı bulabilirsiniz. Ama bu noktada önemli olan, il ve Türkiye sıralamanız.

 

Tercihlerimi Kiminle Yapmalıyım?

 

Öğrenciler tercihlerini genellikle ailelerinin, öğretmenlerinin ve arkadaşlarının yönlendirmelerine göre yapma eğilimindeler. Böyle kritik bir tercih için mutlaka konunun uzmanı Psikolojik Danışmanlardan yardım alınması doğru bir tercih olacaktır.

 

Şimdi Tercih Zamanı…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir