Özel Okul ve Özel Öğretim Kursları

YKS tercihleri bitti, herkes için zor bir bekleme süreci başladı. Temennim o ki herkes hayalini kurduğu üniversiteye yerleşsin, üniversite hayatına keyifli bir başlangıç yapsın. Tercih danışmanlığı yaptığım altı gün boyunca hem bire bir hem de sosyal medya aracılığı ile Sinop, Mersin, Düzce, Karabük, İzmir, Gaziantep, Ankara, Bursa illerinden telefonla arayarak ulaşan yüzden fazla öğrencinin üniversite hayallerini gerçekleştirmesine katkıda bulundum. Bu süre zarfında başarı sıralaması çok iyi, orta ve çok düşük öğrencilerle karşılaştım. Yüksek başarı sıralamasına sahip öğrenciler de tercih yaparken büyük kararsızlıklar yaşıyor, orta ve düşük başarı sıralamasına sahip öğrencilerde. Tercihlerde aile faktörünü de unutmamak lazım. Bazı aileler çocuklarının tercihlerine saygı gösterirken, bazıları kalemi kağıdı alıp hatta çocuğunu bile tercih yapmaya getirmeden onun adına tercihleri yapmak için destek aldı diyebilirim. Tercih danışmanlığı sürecinde gördüğüm en önemli durumlardan birisi de özel okullardan gelen öğrencilerin yaşadığı hüsrandı. Maalesef birkaç özel okulun dışında “pıtrak” gibi her yerde açılan özel okulların eğitim öğretim kalitesinin ne olduğunu, nasıl olduğunu önce LGS sonuçları açıklandığında, sonra da YKS sonuçları açıklandığında gördük. Tam bir hezimet. Devlet okullarındaki bir sürü son sınıftaki başarılı öğrenciyi şişirme notlarla ortaöğretim başarı puanı artacak diye nakille alan okullar maalesef bu başarılı çocukları YKS sınavına hazırlayamadı. Tercih danışmanlığı sürecinde karşılaştığım ve beni hayrete düşüren bir öğrencinin durumu şöyleydi; öğrenci 11. Sınıfa kadar bir Devlet Anadolu Lisesinde okul birincisi. Özel okul tam burslu okutacağız diye çocuğu ve ailesini ikna edip çocuğu nakil alıyor. Sonrası malum çocuğun okul birinciliği gitti, çocuk sıralamada 268 binlerde kaldı. Okul birincisi olsaydı bu sıralamaya rağmen okul birinciliği kontenjanından birçok kaliteli bölüme girebilirdi. Bunların sayısını çoğaltmak mümkün.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen istediği bölümlere giden çok sayıda öğrenci de gördüm. Bunun püf noktası en az iki yıl hazırlanmaktan geçiyor. 11-12. Sınıflarda iyi bir hazırlık ya da sınav sonucunuz iyi gelmemişse mezuna kalıp bir kez daha hazırlanmak.

Özel okul ve hazırlık kursu seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç hususu da paylaşmakta yarar var. Bir özel okul ve özel öğretim kursu seçerken aşırı reklam yapan, sizi reklamlarla büyüleyen özel okullardan ve kurslardan uzak durun. Geniş çaplı bir araştırma yapılmalı, okullar ve kurslar gezilip görülmeli, okulun, kursun kurucu heyeti, müdürü ile mutlaka bire bir görüşme yapılıp okul hakkında bilgi alınmalıdır. Bu bilgi alma sürecinde şunlar sorulmalıdır:

Kurumun eğitim kadrosu nasıl?

Öğretmenler kurumun öğretmenleri mi, yoksa dışarıdan geçici görevle mi geliyor?

Kurumda çalışan öğretmenler hak ettikleri maaşı alıyorlar mı? ( karın tokluğuna köle gibi çalıştırılan bir öğretmen kimsenin çocuğunuza bir şey veremez)

Çocukları hangi kaynaklarla hazırlıyorlar?

Sizden kayıt ücretinin dışında kitap kırtasiye ücreti istiyor mu?

Bir önceki yıl başarı durumu nasıl? (Kaç birinci çıkardığı değil toplamda iyi üniversitelere kaç öğrenci yerleşti)

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık hizmetleri nasıl? (Bu işi yapanlar Rehberlik ve Psik. Danışmanlık alan mezunu mu?)

Kurumun fiziki yapısı öğrencilerin gelişimine uygun mu?

Bunlar bir özel okul ve özel öğretim kursu seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir