Bir Narsistle Yaşamak…

Çağımıza narsisizm çağı desek sanırım çok abartmış olmayız. Evinizde, iş yerinizde, okulda, sokakta kısacası her yerde narsist insanlarla karşılaşmak mümkün. Şunu belirtmek lazım bir narsisti asla değiştiremezsiniz ancak bir narsistle yaşamayı öğrenebilirsiniz. Buna da ne kadar tahammül edebilirsiniz? Bu da sizin bağımlı ya da hür irade sahibi bir birey olup olmadığınızla doğrudan alakalı bir durum.

Narsistler insanı insan eden empati duygusundan yoksundurlar. Hiçbir yanlışlarını kabul etmezler, geriye dönük düşünmezler ve pişmanlık duymazlar. Tutarsız davranışları ve gelgitleriyle kafanızı karıştırırlar. Kendilerini her şeyin merkezinde görürler. Etraflarındaki herkesin onların mutlu olmasına hizmet etmek zorunda olduğu anlayışına sahiptirler. Kendilerini olağanüstü görürler. Etraflarındaki hiç kimseye sevgi sözcükleri söyleyemezler, en yakınlarının dahi en ufak bir başarısını çekemezler ve takdir edemezler. Duygularınızı, sevginizi ve emeğinizi sömürmekten üzüntü duymazlar. Menfaat ve çıkarları için hoşa giden ya da gitmeyen davranış kalıpları sergileyebilirler.

Narsistler menfaatlerine hizmet ettiğiniz sürece, sizi değerli görürler, sizi sever gibi görünürler. Statü, konum, para, şan, şöhret narsistlerin en önemli değer olgularıdır. Kişilerin değer ölçütleri bunların birinin ya da birkaçının varlığına bağlıdır.

Narsist kişiler menfaatleri kalmadığında; statü, konum, para, şöhret gibi olgularda bir sarsılma, azalma görüldüklerinde etraflarındaki herkesi değersizleştirebilir, aşağılayabilir hatta gözden çıkarabilirler.

Narsistler, etraflarındaki kişileri üzdüklerine üzülmezler. Hatalarından pişmanlık duymazlar ve kimseden özür dilemezler. Bir narsistle yaşarken üzülen hep etrafındakilerdir. Siz üzülürsünüz ve üzüldüğünüzle kalırsınız.

Adına ister egoist, ister benmerkezci, isterse narsist diyelim, hepsinin ortak noktası kişinin her şeyin merkezine “ben” ini koymasıdır.

Narsisizm bir kişilik bozukluğudur. Bu anlamak kolay değildir. Bu kişiler başlangıçta size kendilerini sevdirirler, size mutluluk verecek biri olarak sizin hayatınıza girebilirler. Bu eşiniz, arkadaşınız olabilir. İlişkinizin ilk evrelerinde bir narsistle yaşadığınızı anlamak gerçekten çok zordur. Zira siz hep veren taraf olursunuz. Karşılığında çok az bir sevgi, ilgi görürsünüz. Sizi mutlu eden onun bencil sevgisi değildir; sevileceğiniz, şefkat ve merhamet göreceğiniz umuduyla verdiğiniz sevginizdir, ilginizdir ve şefkatinizdir.

Bu kişileri kalbinizin otağına oturtursunuz, hayatınızın en anlamlısı haline getirirsiniz. Ama gün gelir o her şeyinizi verdiğiniz kişi sizi aşağılamaya, değersiz görmeye, ötelemeye başlar. Bunların hiçbirine anlam veremezsiniz. Kendinizi suçlamaya başlarsınız. Çünkü narsistlerin en önemli özelliklerinden birisidir manipüle yöntemi. Sizi ikna edecektir çünkü siz bu ikna sürecine muhtaçsınızdır.

Bu durum bir kısır döngü halinde uzun yıllar böyle devam edebilir. Bir narsistin değişmeyeceğini ifade etmiştik. O halde ya narsisti hayatınızdan çıkaracaksınız ya da onunla yaşamayı öğreneceksiniz. Bir narsistle yaşayabilmeyi göze aldıysanız eğer şunlara dikkat etmelisiniz:

Bir narsiste karşı her zaman güçlü görünmelisiniz. Zayıf davranışlar sergilememelisiniz. Sizi anlamasını beklemeyin, onu ikna etmeye çalışmayın. Uygun bir dille rahatsız olduğunuz konuyu dile getirin. Dik durun, hayır demekten korkmayın. Bir narsiste karşı en güçlü silahınız üzülmemek, güçlü durmak, onun sizi çekmek istediği alana girmemektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir